Adopcja

Nasza strona poświęcona adopcji

Adopcja całkowita

Jest to taki rodzaj adopcji, które sprawia, że dziecko jest trwale i nierozerwalnie złączone z nową rodziną .Dziecko ma nadane nowe imię i nazwisko oraz zerwane wszelkie więzi z rodziną biologiczną. Skutkiem jest nadanie mu takich samych praw jakby urodziło się w rodzinie, która go adoptowała. Jest to najbardziej trwały rodzaj adopcji. Przysposobiony na skutek tej adopcji jest pełnoprawnym członkiem nowej rodziny. Rodzice biologiczni nie mogą dowiedzieć się jaka rodzina zaadoptowała ich dziecko i gdzie mieszka. Aby dziecko mogło być adoptowane w ten sposób musi mieć uregulowaną sytuacje prawną to znaczy zrzeczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej rodziców biologicznych. Aby rodzina mogła zaadoptować dziecko musi przejść szkolenie i procedurę przygotowawczą.

Jeżeli rodzice adoptują dziecko w sposób całkowity ma ono sporządzany nowy akt urodzenia. Oni mają prawo do nadania mu nowego imienia i nazwiska. Dziecko aż do osiemnastego roku życia nie może poprzez ośrodek czy sąd uzyskać informacji na temat swoich rodziców biologicznych ich miejsca zamieszkania. Może to zrobić kiedy będzie pełnoletnie. Najczęściej jednak dzieci, które są adoptowane a wcześniej porzucone przez rodziców nie chcą poszukiwać rodziny biologicznej, jeżeli dobrze czują się w rodzinie, w której mieszkają. Często dzieci adoptowane w sposób całkowity w wieku starszym nie chcą wracać do sytuacji domowej jaką miały wcześniej. Jest to rodzaj adopcji nierozerwalny. Po śmierci rodziców adopcyjnych dziecko adoptowane w ten sposób ma prawo do dziedziczenia po rodzicach adopcyjnych tak jak ich dziecko adopcyjne. Adopcje całkowitą przyznaje sąd po okresie preadopcji, gdy kurator sprawdza jak dziecko czuje się w nowym domu. Jest to rodzaj adopcji najczęściej orzekany przez sąd w Polsce

Kto może adoptować dziecko w sposób całkowity

Adoptować dziecko w sposób całkowity może małżeństwo lub osoba samotna-kobieta. Aby otrzymać kwalifikacje do adopcji całkowitej trzeba przejść kwalifikacje, w której bierze się pod uwagę predyspozycje psychologiczne przyszłych rodziców, motywacje do adopcji oraz warunki finansowe i materialne.

Okres preadopcji czyli przygotowanie do adopcji całkowitej

Kiedy osoby pragnące przyjąć dziecko otrzymają propozycje dziecka zanim sąd wyrazi zgodę na preadopcje a potem dopcji rodzina przez jakiś czas spotyka się z tym dzieckiem w miejscu, w którym przebywa aby nawiązała się relacja, więź a dziecko przyzwyczaiło się do tych ludzi. Dopiero potem sąd wyraża zgodę na to, aby dziecko było zabrane do nowego domu. W tym czasie odwiedza rodzinę kurator oraz pracownicy ośrodka, aby sprawdzić jak dziecko czuje się w nowym domu. Po tym okresie jest wyznaczany termin rozprawy od momentu, której dziecko jest pełnoprawanym członkiem nowej rodziny.