Adopcja

Nasza strona poświęcona adopcji

Rodzaje adopcji

Rodzaje adopcji w skrócie:

  1. niepełna - rzadko stosowana
  2. pełna - zazwyczaj stosowana
  3. całkowita - rzadziej stosowana, wtedy gdy matka zdecyduje się oddać dziecko po 6 tygodniach od urodzenia do adopcji in blanco

Szczegółowy opis rodzajów przysposobienia

:

W Polsce istnieją trzy zasadnicze rodzaje adopcje pełna, niepełna i całkowita. Adopcja pełna to rodzaj adopcji na skutek, której dziecko adoptowane otrzymuje nową tożsamość. Sporządzany jest nowy akt urodzenia z nazwiskiem rodziców adopcyjnych. Dziecko otrzymuje takie same prawa jak dziecko naturalnie urodzone w rodzinie łącznie z prawem dziedziczenia. Pod wpływem tej adopcji ustają więzy, które łączą dziecko i rodziców. Rodzice biologiczni tracą na trwałe władzę rodzicielską chyba, że adopcja zostanie zerwana.

Innym rodzajem adopcji jest adopcja niepełna. Rzadko przeprowadza się w Polsce ten rodzaj adopcji a jeżeli tak to tylko i wyłącznie biorąc pod uwagę dobro dziecka. Na skutek tego rodzaju przysposobienia powstaje obowiązek alimentacyjny przysposobionego i jego zstępnych oraz osób przysposabiających. Ma to wpływ na zasady dziedziczenia. Przy tego rodzaju adopcji nie sporządza się nowego aktu urodzenia. Stosunek pokrewieństwa istnieje tylko między przysposobionym i jego zstępnymi oraz przysposabiającymi. Nie ma natomiast pokrewieństwa między przysposobionym a rodziną przysposabiających. Przysposobiony jest dzieckiem rodziców adopcyjnych oraz członkiem swojej rodziny biologicznej. Ten rodzaj adopcji jest możliwy do rozwiązania na wniosek przysposabiających, przysposobionego oraz prokuratora.

Najściślej wiążącym rodzajem adopcji jest adopcja całkowita.Jej wynikiem jest trwałe i nierozerwalne połączenie z rodziną biologiczną. Stworzony jest nowy akt urodzenia z nowym imieniem i nazwiskiem przysposabiających. Adopcja jest tajna więc rodzina pochodzenia nie może dowiedzieć się gdzie przebywa dziecko. Dziecko otrzymuje pełne prawa takie jakie jak dziecko, które urodziło się w danej rodzinie łącznie z prawem dziedziczenia. Dziecko w wyniku tej adopcji staje się członkiem nowej rodziny. Przy tego rodzaju adopcji dziecko otrzymuje nowy akt urodzenia. Jest to rodzaj adopcji nierozerwalny a rodzice biologiczni nie mogą dowiedzieć się gdzie przebywa ich dziecko. Oprócz tych trzech rodzajów adopcji istnieje w Polsce możliwość adopcji ze wskazaniem. Polega ona na tym, że matka, która jest w ciąży i chce oddać dziecko wybiera sobie rodzinę, której je powierzy. Czasem jednak zmienia decyzję po urodzeniu dziecko powodując smutek i żal u ludzi, którzy oczekiwali na dziecko.

Często osoby, który zdecydowały się na adopcje ze wskazaniem chcą przeprowadzić sprawę formalnie przez ośrodek adopcyjny jednak nie każdy ośrodek się na to zgadza mając długą listę oczekujących na potomstwo par. Na adopcje ze wskazanie najczęściej decydują się ludzie, którzy nie chcą uczestniczyć w długiej procedurze adopcyjnej i oczekiwać kilka lat na dziecko. Niestety czasem mają kłopoty prawne z zalegalizowaniem tego rodzaju adopcji. Ten rodzaj adopcji nie jest korzystny również z tego względu, że matka biologiczna zna dane osobowe oraz miejsce zamieszkania rodziny, które zaadoptowała jej dziecko .Adopcja pełna, niepełna i całkowita, aby mogły zostać zatwierdzone przez sąd wymagają przejścia przez osoby, które chcą przysposobić dziecka procedury przygotowawczej i szkolenia.