Adopcja

Nasza strona poświęcona adopcji

Jak adoptować dziecko

Zanim przyszli rodzice przyjmą dziecko do swojej rodziny muszą być świadomi własnych potrzeb, oczekiwań wobec rodzicielstwa.. Muszę również wskazać jakie mają preferencje, aby zostać rodzicami adopcyjnymi czy zastępczymi. Adopcja w Polsce może być orzeczona tylko wobec dziecka, które ma uregulowaną sytuację prawną to znaczy jest jest pozbawione władzy rodzicielskiej, rodzice biologiczni wyrazili zgodę na jego adopcję lub jest sierotą zupełnym. Adoptować dziecko w Polsce mogą pary, które są małżeństwem oraz osoby samotne. Nie ma możliwości by adoptowały dziecko osoby, które pozostają w związkach nieformalnych. Efektem przysposobienia jest nawiązanie więzi cywilno-prawnej między opiekunem i dzieckiem. Sporządza się nowy akt urodzenie a takie dziecko ma takie same prawa jak dziecko naturalne- również prawo dziedziczenia. Rodzice adopcyjni nie otrzymują żadnych środków finansowych na utrzymanie dziecka i nie mają przywilejów innych niż rodzice zastępczy. Rodzicielstwo zastępcze trwa w czasie trwania postępowania sądowego wobec dziecka i jest doraźną formą pomocy dziecku oraz jego rodzinie. Rodzice zastępczy podejmują obowiązek wychowania dziecka i codziennej opieki nad nim oraz utrzymywania kontaktu z rodziną dziecka chyba, że sąd postanowi inaczej. Rodzice zastępczy otrzymują od sądu środki finansowe na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka, które podlegają kontroli przez sąd oraz organy finansujące.

Przyszli rodzice adopcyjni po podjęciu decyzji o pragnieniu adopcji dziecka przechodzą procedurę adopcyjną. Pierwsza jej część to złożenie kompletu dokumentów dla kandydatów na przysposobienia. 1. Wniosek z prośbą o rozpoczęcie procedury adopcyjnej z uwzględnieniem wieku i płci dziecka oraz motywów podjęcia decyzji o adopcji. 2. Odpis zupełny aktu małżeństwa /odpis zupełny aktu urodzenia w przypadku osoby samotnej • w przypadku rozwodu – sentencja wyroku rozwodowego. 3. Zaświadczenie o zarobkach :

Zaświadczenia lekarskie: • od lekarza rodzinnego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do adopcji dziecka • od lekarza psychiatry o braku przeciwwskazań psychiatrycznych do adopcji dziecka • od specjalisty /w przypadku schorzeń przewlekłych, rent, orzeczeń o niepełnosprawności/ • orzeczenie o niepełnosprawności /kserokopia, oryginał do wglądu/ 5. Zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. 6. Życiorysy osobiste opisowe. 7. Kserokopia dowodu osobistego /oryginał do wglądu/ • w przypadku obcego obywatelstwa – karta stałego miejsca pobytu 8. Aktualna fotografia rodzinna. Po złożeniu dokumentów odbywa się wywiad adopcyjny w miejscu gdzie mieszkają kandydaci na rodziców w celu zapoznania się z ich warunkami mieszkaniowymi, sytuacją materialno-ekonomiczną, poziomem funkcjonowania oraz wzajemnymi relacjami w środowisku domowym. Aby kandydaci byli zakwalifikowani do adopcji muszę przejść diagnozę pedagogiczno-psychologiczną w celu sprawdzenia czy mają warunki do prawidłowej opieki oraz wychowania dziecka, które przysposobią. W dalszej kolejności ośrodek adopcyjny po zapoznaniu się z dokumentacją oraz diagnozą rodziny oraz uwzględniają jej kwalifikacje i motywacje oraz wywiad adopcyjny dokuje oceny wstępnej kandydatów. Potem uczestniczę oni w szkoleniu dla rodzin adopcyjnych . Program takiego szkolenia przewiduje 35 godzin dydaktycznych, które zrealizowane są podczas dziesięciu spotkań tematycznych. Szkolenia odbywają się w ośrodkach adopcyjnych. Po takim szkoleniu odbywa się zebranie Komisji w sprawie kwalifikacji rodziny do adopcji. Następnie poszukuje się rodziny dla dziecka. Potem następuje kontakt rodziny z dzieckiem i podjęcie przez nią decyzji o przysposobieniu. Po tej decyzji odbywa się procedura sądowa. Kandydaci składają wniosek o przysposobienie dziecka i przyjmują go do domu na czas preadopcji. Jeśli ten czas przebiegnie pozytywnie rodzina pełnoprawnie adoptuje dziecka i staje się ono jej członkiem.