Adopcja

Nasza strona poświęcona adopcji

Adopcja niepełna

Adopcja niepełna to bardzo rzadko przeprowadzany rodzaj adopcji choć spotykany w Polsce. Przeprowadza się ją tylko i wyłącznie biorąc pod uwagę dobro dziecka. Taki rodzaj przysposobienia skutkuje obowiązkiem alimentacyjnym przysposobionego i jego zstępnych oraz przysposabiającym. Nie ma go natomiast między przysposobionym a krewnymi przysposabiającego. Pokrewieństwo dotyczy tylko zstępnych. Ma to wpływ na zasady dziedziczenia oraz sporządzanie zupełnego aktu urodzenia. W przypadku tego rodzaju przysposobienia nie jest utajniane nazwisko oraz pochodzenie rodzinne osoby przysposobionej. Jest ona członkiem rodziny biologicznej oraz dzieckiem rodziców adopcyjnych. Nie sporządza się nowego aktu urodzenia dla dziecka, które jest przysposobione w sposób niepełny.

Adopcje niepełną można zerwać. Muszą jednak zaistnieć ważne okoliczności, które się do tego przyczyniły. Można to zrobić na wniosek prokuratora, przysposobionego lub przysposabiających. Aby sąd zatwierdził adopcję niepełną kandydaci na rodziców adopcyjnych muszą przejść przez procedurę przygotowawczą i szkolenie.

Okres przygotowania do adopcji niepełnej

Podobnie jak w przypadku adopcji całkowitej i pełnej małżeństwo czy osoba samotna, która pragnie adoptować dziecko musi przejść przygotowanie. W trakcie przygotowania sprawdzana jest motywacja do podjęcia adopcji dziecka, predyspozycje psychologiczna, warunki materialne oraz finansowe. Po tym jak rodzina decyduje się adoptować określone dziecko odwiedza go w miejscu, w którym aktualnie przebywa, aby przyzwyczaiło się do nich. Po tym czasie kiedy sąd są wyrazi zgodę na preadopcję dziecko może być zabrane do domu. Najczęściej adopcje niepełną są orzeka w przypadku kiedy dziecko jest już starsze, zna swoją rodzinę biologiczną i nie chce zrywać z nią kontaktu.